Mgr. Zuzana Piskořová
Katedra filozofie, FF OU
Moderní chápání soukromí se dělí do tří hlavních podtypů: Objektivní definice soukromí, která předpokládá existenci právního rámce, který soukromí vnímá jako základní podmínku života. Tento přístup omezuje přístup k soukromí jedince, přičemž čím více je omezen, tím je soukromí více zajištěno. Subjektivní definice soukromí vychází z autonomie jedince, který sám rozhoduje o tom, jaké informace poskytuje a sdílí. Integrativní teorie soukromí kombinuje oba předchozí podtypy. Existuje právní rámec, který chrání jedince, ale zároveň si jednotlivec sám volí, které informace sdílí. (Allmer, 2019) Digitální technologie přinášejí nový pohled na soukromí. Existuje v dnešní době nových technologií dostatečný právní rámec, který by mohl ochránit jedince na digitálních platformách? Nebo funguje proces jinak – sběr dat uživatelů a jejich následný prodej třetím stranám, což může ohrozit soukromí uživatelů? Podle Christiana Fuchse jsou data novou surovinou, která umožňuje vytvářet personalizovaný obsah, avšak za cenu soukromí uživatelů. (Fuchs, 2015) To otevírá diskusi o aktualizaci pojmů z Kritické teorie a rehabilitaci pojmů zvěcnění a odcizení, které lze rovněž aplikovat na data a digitální prostředí. Luciano Floridi dále upozorňuje na nedostatečnost zákona GDPR v digitální éře, kdy digitální platformy nefungují na individuálním principu, ale spíše na skupinovém principu, kdy jsou uživatelé ovlivňováni prostřednictvím právě algoritmických skupin. (Sloot, Floridi, Taylor (eds.), 2017) V příspěvku bude představena definice a rozdělení digitálních platforem Nickem Srnickem (Srnicek, 2016), dále definice digitálního prostředí jako Kapitalismu dohledu od Shoshana Zuboff (Zuboff, 2019) a také problematika soukromí jako suroviny pro digitální prostředí.
Klíčová slova: soukromí, digitální platformy, nové technologie, Kritická teorie, Kapitalismus dohledu
Reference:
- ALLMER, Thomas. (2019) Kritická teorie a sociální média: mezi emancipací a komodifikací. Přeložila Miluš KOTIŠOVÁ. Praha: Filosofia.
- FLORIDI, Luciano. (2017) Group privacy: a defence and an interpretation. In: VAN DER SLOOT, Bart; FLORIDI, Luciano; TAYLOR Linnet Taylor (eds.). Group Privacy. Springer Verlag
- FUCHS, Christian. (2015) Culture and Economy in the Age of Social Media, Routledge.
- SRNICEK, Nick. (2017) Platform capitalism. Cambridge.
- ZUBOFF, Shoshana. (2019) The age of surveillance capitalism: the fight for a human future at the new frontier of power. London: Profile Books.