1. ročník doktorandské filosofické konference

Deleuze a Guattari – Deteritorializace jako politická svoboda?

Bc. Martin Fereš
Katedra filozofie, FF UPOL


Tato prezentace se bude zabývat konceptem deteritorializace z pera Gillesa Deleuze a Félixe Guattariho. Tento koncept byl poprvé představen už v Anti-Oidipovi, v této prezentaci však budu představovat převážně jeho pozdější, komplexnější podobu z Tisíci plošin, protože tvoří v díle Deleuze a Guattariho přirozený předěl. Holland potvrzuje: „Deleuze a Guattari se v druhém díle vydali ‚dekonstruovat‘ jakékoliv binární protiklady, které ještě na konci prvního dílu zůstaly stát“ (Holland, 1991). Koncept deteritorializace tak prošel zásadním vývojem, stejně tak jako jemu příbuzné a na něj navazující koncepty.

Jedním z hlavních cílů této prezentace tedy bude představení deteritorializace ve srozumitelné formě, což už je samo o sobě velkou výzvou. Deleuze s Guattarim totiž Tisíc plošin psali rhizomatickou metodou, jejíž rozsah a význam bude též vysvětlen. Další překážkou je všeobecný anti-akademický postoj těchto dvou autorů, který má dopady na explikaci jakýchkoliv termínů v akademicky strukturovaném textu.

Druhým cílem této prezentace je takto vysvětlený koncept deteritorializace konfrontovat s politickou filozofií, konkrétně s naukou o svobodě. (Pojem „politického“ bude užíván v širším, spíše foucaultovském smyslu toho, co se týká moci.) Pro tyto účely budou představeny koncepce autorů Isaiah Berlina a Phillipa Pettita – rozdělení svobody na pozitivní a negativní, a pojetí svobody jako nonfrustrace, noninterference a nondominance.

Ambicí této prezentace je ukázat, že deleuzovsko-guattariovský koncept deteritorializace, pokud je brán jakožto nauka o svobodě, může poskytnout současnému pojetí svobod několik důležitých rozšíření a zdůraznění již přítomných, ale momentálně okrajových aspektů. Za nejdůležitější z nich považuji ukázání svobody nikoliv jako pasivního, binárního stavu, ale jako aktivní, nekončící činnosti jedince i skupin, jejíž nedílnou součástí je stejně tak nekončící analýza vlastní situovanosti ve vnějších i internalizovaných strukturách moci (nesvobod) a zhodnocení jejich vhodnosti.


Klíčová slova: Deleuze & Guattari, deteritorializace, politická svoboda

Reference:

  • Deleuze, G. a Guattari, F. (2010). Tisíc plošin: Kapitalismus a Schizofrenie 2. Hermann & synové
  • Holland, E. W. (2013). Deleuze and Guattari’s A Thousand Plateaus: A Reader’s Guide. Bloomsbury Academic
  • Prášek, P. (2018). Člověk v šíleném dění světa: Filosofie Gillesa Deleuze. Karolinum
  • Hallward, P. (2006). Out of this World: Deleuze and the Philosophy of Creation. Verso
  • Holland, E. W. (1991). Deterritorializing „Deterritorialization“: From the „Anti-Oedipus“ to „A
    Thousand Plateaus“. SubStance. John Hopkins University Press