2. ročník doktorandské filosofické konference

Transhumanistická koncepce Mind-Uploadingu: Představení, problémy, perspektivy regulace

Mgr. Jan Fršlínek
Katedra filozofie, FF ZČU v Plzni; Ústav filosofie a religionistiky, FF UK Praha


Tento konferenční příspěvek představuje transhumanistickou koncepci Mind-Uploadingu. Mind uploading je hypotetická technologie, která umožňuje nahrání lidské mysli (včetně vzpomínek a osobnosti) do počítače. Prezentace je zaměřena na dva filosofické problémy, které se s touto koncepcí pojí.

(1) Problém osobní identity.
(2) Problém fenomenálního vědomí.

(1) Problém osobní identity bude představen prizmatem R. Weira a jeho kritiky transhumanismu. (Weir, R., 2023). R. Weir kritizuje koncepci mind-uploadingu poukazem na údajnou logickou nekonzistenci přítomnou v transhumanistickém pojetí osobní identity. Transhumanisté při obhajování uskutečnitelnosti mind-uploadingu podle Weira na jednu stranu argumentují pro tzv. revizionistické pojetí osobní identity. Při apelování na potřebnost mind-uploadingu však na druhou stranu implicitně předpokládají silnější intuitivní pojetí osobní identity (tzv. common sense view), což vede ke zmíněné nekonzistenci.

(2) Druhý z problémů je problém tzv. fenomenálního vědomí: Ani úspěšné nahrání mentálních obsahů konkrétního jedince do umělého systému, který je funkcionálně izomorfický s lidskou myslí (tohoto konkrétního jedince) automaticky negarantuje přítomnost fenomenálního vědomí, kválií či what-it-is likeness u takovéhoto systému. Přítomnost fenomenálního vědomí sice nemůžeme a priori vyloučit (teze vícenásobné realizovatelnosti vědomí), nicméně zdá se, že nedisponujeme ani žádnou možností, jak přítomnost fenomenálního vědomí u takového digitální osoby (objektivním způsobem) pozitivně prokázat. Není tak jasné, zda se jedná o stejnou osobu (se stejnými právy) anebo pouze o simulaci této osoby (která má právní status pouhé věci).

V závěru argumentuji, že pokud by v budoucnu došlo k realizaci této technologie, vytvoření odpovídajícího legislativního rámce regulujícího tuto technologii, by mělo stavět na uspokojivém vyřešení obou výše zmíněných filosofických otázek. Opačný postup by mohl napáchat zásadní socio-ekonomické škody či dokonce značnou míru potenciálního utrpení. (Např. i) digitální simulace osoby bez fenomenálního vědomí akumulující bohatství a zdroje po nekonečně dlouhý čas či ii) digitální osoba s fenomenálním vědomím a s právním statusem věci.)


Klíčová slova: Osobní identita, fenomenální vědomí, mind uploading, transhumanismus, filosofie UI

Reference

  • Weir, R. (2023). The Logical Inconsistency of Transhumanism. Mohr Siebeck. DOI: 10.1628/ptsc-2023-
    0021
  • Block, N. (2010) On a confusion about a function of consciousness. Cambridge University Press.
  • Parfit, D. (1971) Personal Identity. The Philosophical Review 80:3–27. University of California Press.
  • Parfit, D. (2001) The Unimportance of Identity. Oxford University Press.
  • Bostrom, N. (2008) Letter from Utopia. The Berkeley Electronic Press.